Denizin Üreten Kadınları Proje Açılış Toplantısı

28.11.2023

İzmir Ticaret Borsası Eğitim, Kültür ve Sosyal Entegrasyon Vakfı (BORSAV), Akdeniz Koruma Derneği ortaklığında “Denizin Üreten Kadınları” projesini başlatıyor. Projenin açılış toplantısı, İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyeleri, su ürünleri ve balık ağı üreticileri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ve İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Ayla Bozkurt’un katılımıyla 28 Kasım 2023, Salı günü İzmir Ticaret Odası (İZTO) meclis salonunda gerçekleşti.

“Denizin Üreten Kadınları” projesi, Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan 7 projeden biri oldu. Proje ile 18-29 yaş grubunda “NEET” (not in employment, education or training) olarak adlandırılan ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların güçlenmesi, toplumsal ve ekonomik hayata katılımlarının artması hedefleniyor.

BORSAV ve Akdeniz Koruma Derneği tarafından Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR iş birliğinde yürütülecek 12 aylık proje kapsamında;

NEET durumundaki 18-29 yaş arası 40 kadın Halk Eğitim Merkezlerinde eğitim alacak.

PKadınlardan 25’inin su ürünleri işleme, 15’inin balık ağı örme, tamir ve donatım meslek belgesi alması ön görülüyor.

Bu süreçte kurs boyunca İŞKUR tarafından kadınların genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primlerinin ödenmesi ve kendilerine kurs süresince cep harçlığı sağlanması için gerekli başvurular yapılıyor olacak.

Projede, balık çiftlikleri ve su ürünleri üzerine faaliyet gösteren gıda işletmeleri ile balık ağı imalatı yapan firmaların insan kaynağı ihtiyacının tespit edilerek kursiyer kadınların uygulama eğitimini bu firmalarda alması ve sonrasında bu firmalarda istihdam edilmeleri sağlanacak.

Ayrıca proje kapsamında, kurs sırasında ve istihdam başladıktan sonra kursiyer kadınların seminerler, anket ve mülakatlar yoluyla iş hayatına ve yapacakları mesleğe dair bilgi ve farkındalıklarının artırılması ve sorun ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi de planlanıyor.

Proje sonunda ise özel sektör ve kamu kurumlarının bir araya gelerek kadın istihdamına yönelik sorun ve ihtiyaçlara dair değerlendirmelerini aktardığı bir çalıştay düzenlenecek ve buradaki değerlendirmeleri içeren bir rapor hazırlanarak ilgili taraflar ve kamuoyu ile paylaşılıyor olacak.