Akdeniz'i Koruyorum Eğitimleri

23.02.2024

Akdeniz Koruma Derneği(AKD) ve Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında imzalanan “Doğal ve Kültürel Mirası Koruma ve Gelecek Nesillere Aktarılması’’na ilişkin protokol ve AKD’nin TUI Care Foundation, Sea The Change Türkiye programı çerçevesindeki Akdeniz Keşiş Foku İzleme ve Farkındalık Projesi doğrultusunda Muğla Ortaca’daki ilk ve ortaokul öğrencilerine eğitim ve seminerler gerçekleştirildi.

Akdeniz Koruma Derneği, Muğla Ortaca’da yer alan okullarda ‘Akdeniz’i Koruyorum’ eğitimi ve semineri kapsamında; Akdeniz foku başta olmak üzere Akdeniz Havzasında yaşayan deniz çayırları, kum köpek balıkları gibi türlerin ve deniz ekosistemlerinin tanınması ve korunması için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi. Eğitimler kapsamında, AKD önderliğinde geliştirilen Akdeniz Koruyucuları kart oyunu çocuklarla birlikte oynandı ve eğitim sonunda çocuklar, aldıkları sertifika ile Akdeniz Koruyucuları unvanına sahip oldu. Eğitim ve seminerlerin sonunda çocuklara matara, tshirt, defter ve boyama kağıdı hediye edildi.

Ortaca’da yer alan Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat Ortaokulu, Atatürk Ortaokulu, Dikmekavak Asiye Faruk Özalp Ortaokulu ve Güzelyurt Şehit Asteğmen Tayyar Milat İlkokulu, Dikmekavak Şehit Mustafa Tayyar Temizel İlkokulu, Şehit Piyade Asteğmen Ünal Daka İlkokulu’na bir tam gün süren eğitim, Dalyan Naciye Tınaztepe İlkokulu/Ortaokulu, Eskiköy İlkokulu/Ortaokulu, Cengiz Topel İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Aydınlar İlkokulu, Şehit Mustafa Ayna Ortaokulu, Şehit Nasuh Aydın Ortaokulu, Ortaca Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’ndan öğrencilere ise bilgilendirici seminer düzenlendi. Eğitim ve seminerler kapsamında 16 okulda 401 çocuğa ulaşan Dernek, çocuklarda Akdeniz keşiş foku ve deniz çayırları gibi türleri koruma bilincinin oluşmasını amaçlıyor.

Akdeniz Koruma Derneği, TUI Care Foundation işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘TUI Sea The Change Türkiye’ projesi kapsamında, 2023 yılında Türkiye’nin güneybatı kıyılarında Akdeniz fokunun ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik bilimsel ve farkındalık artırıcı çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. 2025 yılına dek sürecek çalışmalarda Akdeniz Koruma Derneği, Akdeniz foku ve yaşam alanlarına yönelik izleme ve koruma çalışmaları yürütecek. Bu kapsamda turizmin yoğun olduğu Türkiye’nin güneybatı kıyılarındaki yerel halk, yerli, yabancı turistler ve işletmelere yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar gerçekleştiriyor. Bölgedeki tur tekneleri ve otellerle birlikte çalışarak çocuk ve yetişkinlerin, Akdeniz foku başta olmak üzere Akdeniz Havzasında yaşayan deniz çayırları gibi türlere ve yaşam alanlarına dair bilgi sahibi olunması ve korunması için neler yapılması gerektiğini aktarıyor. Bu kapsamda çocuklar için özel geliştirilen animasyon ve kart oyunu gibi öğretici materyallerle toplamda 600 çocuğa ulaşılması ve çocukların türe yönelik bilgileri eğlenerek öğrenmeleri hedefleniyor. Geçtiğimiz yılın sonu ve bu yılın başında Ortaca’da gerçekleşen seminer ve eğitimlerle 401 çocuğa ulaşan Dernek, yaz aylarında otellerde de çocuklara yönelik eğitime devam edecek.