Çocuklar Gökçe'de Sulak Alanlar Ekosistemiyle Tanıştı!

04.12.2023

Akdeniz Koruma Derneği (AKD), Akdeniz Sulak Alanları İçin Yeşil Işık Protokolü kapsamında Akyaka’da yer alan Cahit Belkıs Güneyman Ortaokuluna devam eden 5. sınıf öğrencilerine sulak alanlar hakkında eğitim ve saha gezisi gerçekleştirdi.

Yaklaşık 11 yıldır Gökova Körfezi’nde çevre koruma üzerine çalışmalar yürüten AKD, eğitim ve farkındalık etkinlikleriyle çocukların bu alanda daha fazla bilgi sahibi olması için çalışmalar yürütüyor. Bu etkinliklerden biri de 22-23 Kasım tarihinde Akyaka’da yer alan Cahit Belkıs Güneyman Ortaokulu’na devam eden öğrencilere yönelik sulak alanlar hakkında gerçekleşti.

Öğrenciler, eğitim birinci günü sulak alanların önemini, diğer ekosistemlerden farklarını, hangi canlı türlerine ev sahipliği yaptığını araştırdılar. Eğitimin ikinci günü bütün bu araştırmalarını Gökçe Sulak Alanında Akdeniz Koruma Derneği’nden uzmanlarla birlikte gözlemlemleme şansı buldular. Alan ziyaretlerinde sulak alanları tehdit eden insan etkilerini gözlemleyen öğrenciler, bunları bilimsel gözlem formlarına yazdılar. Öğrenciler ayrıca Akdeniz Koruma Derneği’nden Ornitolog Akın İzgin eşliğinde alanı kullanan kızılgerdan ve akbalıkçıl kuşlarını teleskopla görüntülediler. Bu sefer sabırla ve sessizce hareket ettikleri doğada yusufçuktan börülcelere, kurbağadan alglere ekosistemin bütününü merakla izlediler. Eğitimin ikinci gününün son oturumunda ise sulak alan ekosisteminin korunması mesajını vermek üzere görsel materyaller hazırladılar.