COP27 Başlıyor!

06.11.2022

COP27 İklim Zirvesi 6 Kasım'da Mısır'ın Şarm El-Şeyh şehrinde başladı.

Birleşmiş Milletlerin İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamındaki taraflar konferansının 27. buluşması Mısır'ın Şarm El-Şeyh şehrinde 6-18 Kasım 2022 tarihlerinde binlerce uzmanı, bürokratı, akademisyeni, gazeteciyi, sivil toplum temsilcisini ve gözlemciyi ağırlayacak.

Peki COP27 Nedir?

1992’de Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler tarafından kabul edilen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni kapsamında, ülkeler ilerlemelerini değerlendirmek için her yılın sonunda bir taraflar konferansında bir araya gelmektedir. Bu konferansların yirmi yedincisi 6-18 Kasımda Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleşecek.

Bugüne kadar yapılan 26 taraflar buluşmasında alınan kararlar, iklim krizi ile mücadelede ve uyumda insanlığı henüz çözüme yaklaştırabilmiş değil. Üstelik mücadelede en önemli role sahip okyanuslar geçmiş 26 toplantının gündeminde yeterince yer bulamadı. Okyanuslar, iklim krizi ile mücadelede en büyük role sahipken, yeryüzünde iklim krizinin etkilerini en ağır şekilde yaşamaktadır. İklim kriziyle mücadele için önce okyanusların nasıl korunacağını odak noktaya alınması şart. Taraflar toplantısı tarihinde ilk kez okyanusları bu kadar yoğun gündeminde tutacak. Ayrıca Akdeniz'deki iklim krizine ilişkin farkındalığı artırmak için Akdeniz Pavyonuna ev sahipliği yapacak.

Akdeniz Koruma Derneği, COP27’de bir sunum gerçekleştirecek.