Ege’nin Karaya Vuran Yunusları Projesi

Türkiye denizlerinde deniz memelilerinin setase (balina, yunus ve mutur) takımına ait günümüze kadar rapor edilen 13 tür bulunmaktadır. Bu türlerin tamamının Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’de farklı kategorilerle yer alması, popülasyonlarının korunmasındaki önemi artırıyor. Deniz memelileri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşam alanı kaybı, ses ve deniz kirliliği, deniz trafiği, hedef dışı av olarak balık ağlarına yakalanma, kasti öldürme nedenleriyle tehdit altındadır.

Şimdiye kadar Türkiye kıyılarında deniz memelileri ile ilgili rapor edilen birçok karaya vurma vakası bulunuyor. Ancak Türkiye’nin Ege kıyılarında bu konu hakkında yapılan çalışmalar yeterli ve sistematik değil. Bu durum; canlı ya da cansız olarak setase türlerinin neden karaya vurduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olunmamasını ve anında müdahalenin yetersiz olmasını beraberinde getirmektedir.

Akdeniz Koruma Derneği konu ile ilgili bu açığa yerel ve ulusal çözümler üretmek üzere Ege’nin Karaya Vuran Yunusları Projesi’ni hayata geçirmiştir.

Ege’nin Karaya Vuran Yunusları Projesi, Rufford Small Grants tarafından 2019-2020 yılları arasında desteklenmiştir.

Video

Proje Galerisi