Akdeniz Koruma Derneği Bilimsel Dalgıçlık Kursları Başlıyor!

12.09.2022

Akdeniz Koruma Derneği'nin bünyesinde yer alan uzman dalgıçların eğitmenliğinde; PADI (Professional Association Diving Instructor) standartları sportif dalış uygulama ve kurallarının yanı sıra temel deniz biyolojisi, sualtında araştırma ve izleme metotları, denizel habitat restorasyon teknikleri, sualtı örnek toplama ve saklama yöntemleri dersleri verilecektir.

Kurslara Kimler Katılabilir:

Kurslar her seviye dalıcılara açık olmakla beraber, dalış yapmaya herhangi bir engeli olmayan kişiler de katılabilmektedir.

-Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde ilgili bölümlerde (Su Ürünleri, Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Deniz Bilimleri, Sualtı Teknolojisi, Sualtı Arkeolojisi, vb.) eğitim görmüş ya da mezun olmuş kişiler. Bu bölümlerin dışında sualtı profesyonelleri ve doğa koruma çalışmaları yapan kişiler. İlgili kamu kurumlarında çalışan kişiler.

-Kronik hastalığı olan ya da dalışa engel bir durumu olan kişiler bu kursa katılamaz.

-Kurslar 16 yaş ve üzeri için uygundur. Yaşı 18’den küçük kişiler ailelerinin izni ile bu kurslara katılabilecektir.


Kurslar:

Başlangıç Seviye Bilimsel Dalgıç (BSBD)

PADI Open Water Diver + Temel Deniz Biyolojisi Eğitimi ve Hızlı Denizel Habitat Değerlendirme.

Kurs Gereklilikleri: Dalışa engel durum olmaması.

*Herhangi bir dalış sertifikası var ve aktif dalış yapabiliyor ise direkt olarak bilimsel teorik ve sualtı pratik eğitimleri verilebilir.

Kurs Süresi: 5 gün (2 gün online)


Orta Seviye Bilimsel Dalgıç (OSBD)

PADI Advenced Open Water Diver + Sualtı Araştırma İzleme Metotları + Deniz Çayırı İzleme ve Değerlendirme Teknikleri, Makrobentoz Değerlendirme.

Kurs Gereklilikleri: En az PADI-OWD seviyesi ya da dengi dalış sertifikasına sahip olmak, AKD-BSBD kursunu tamamlamış olmak.

Deniz ekosistemi ve habitatları konusunda eğitim almış olmak.

*Bir dalış sertifikasına sahip ilgili eğitimleri almış ya da akademik çalışmalar yapan kişiler bu seviye bilimsel teorik ve sualtı pratik eğitimlerine direkt geçiş yapabilir.

Kurs Süresi: 5 gün (2 gün online)


İleri Seviye Bilimsel Dalgıçlık (İSBD)

PADI Rescue Diver / Tercih Edilen PADI Uzmanlıkları + Mega Fauna İzleme + Deniz Çayırları Kontrol ve İzleme + Sualtında Balık Tanımlama + Habitat Restorasyonu (sünger ve makro alg) Metotları ve Uygulama + Oşinografik Ölçüm Cihazları (Su sıcaklığı, ışık vb.) Kullanımı. Katılımcının ilgi ve çalışma alanına göre özelleştirilmiş eğitimler.

Kurs Gereklilikleri: AKD-OSBD eğitimini tamamlamış olmak.

En az PADI-AOWD ya da dengi dalış sertifikasına sahip olmak ve en az 50 kayıtlı dalış yapmış olmak.

*İlgili dalış sertifikasına sahip olan ve belirtilen konularla ilgili eğitimlere sahip olan kişiler teorik ve pratik sualtı eğitimlerine katılabilirler.

Kurs Süresi: 7 gün (2 gün online)


Dikkat Edilecek Hususlar

• Dalış eğitimi seviyeleri geçişleri PADI standartları gereği istenilen kayıtlı dalış miktarına göre yapılır.

• Kurslar; teorik ve pratik sınavlardan başarılı olunması koşulu ile tamamlanır. Kursları tamamlayan kişiler aldıkları eğitimler doğrultusunda bir PADI sertifikasına ve bir de AKD-BD sertifikası almaya hak kazanırlar.

• Kursların teorik kısımları online yapılabileceği gibi teorik sınavlar ve pratik eğitimler yüz yüze yapılacaktır.

Eğitim materyalleri ve sertifika ücretlere dahildir. Yol, yemek ve konaklama gibi kişisel giderler kurs ücretlerine dahil değildir. Her katılımcının kendi dalış malzemesiyle kurslara katılması gerekmektedir. Eksik olan ekipmanlar dernek tarafından sağlanacaktır.

Ücret bilgisi ve kurs başvurusu için [email protected] adresine mail atabilirsin.  

Kurs Yeri: Karacasöğüt / Marmaris / Muğla

Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2022

Başlama Tarihi: 03 Ekim 2022