Akdeniz Koruma Derneği’nde Genel Müdürlük Görevine Kayhan Güçeli Getirildi.

12.02.2024

Kurulduğu 2012 yılından beri Türkiye’de etkili doğa koruma çalışmalarını sürdüren Akdeniz Koruma Derneği’nin Genel Müdürü Kayhan Güçeli oldu.

Akdeniz Havzasının, Türkiye kıyılarındaki doğal ve kültürel mirasının korunması için çalışmalar yürüten Akdeniz Koruma Derneği’nin yeni Genel Müdürü Kayhan Güçeli oldu. Uzun yıllardır Amerika’da sürdürdüğü başarılı kariyerinin ardından Türkiye’ye dönen Güçeli, çocukluk yıllarından beri deniz ve doğa koruma çalışmalarına tutku duyuyor.

Akdeniz Koruma Derneği’nin Genel Müdürlük görevine getirilen Kayhan Güçeli "Uygarlığın beşiği Anadolunun Akdeniz kıyılarında bize bırakılan eşsiz tarihi ve doğal mirasın korunması görevi bana müthiş bir yaşam amacı veriyor. Akdeniz Koruma’nın bu konudaki misyonuna hizmet etmekten onur duyuyorum." dedi.

Akdeniz Koruma Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kızılkaya da “Kayhan Bey, etki alanı her geçen gün büyüyen Akdeniz Koruma Derneği ekibine, Genel Müdür göreviyle katıldı. 2023 yılında ABD’den kesin dönüş yaptıktan sonra Derneğimizin su altı izleme çalışmalarına destek olan Kayhan Bey’in, yirmi yılı aşkın yönetim ve yönetim işlevselliği konusundaki uzmanlığını Derneğimizin organizasyonel yapısına ve çalışmalarına başarıyla uygulayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin ilk PADI dalış eğitmenlerinden biri olan Kayhan Bey, aynı zamanda Akdeniz’in yaşadığı değişimleri de yakından gözlemleme fırsatı bulan isimlerden biri. Hem iş yaşamındaki tecrübeleri, hem de sahip olduğu su altı hafızası sayesinde birlikte güzel başarılar elde edeceğimiz yeni Genel Müdür’ümüz Kayhan Bey’e aramıza hoş geldin diyoruz.”

Kayhan Güçeli kimdir?

Kayhan Güçeli, ODTÜ Makine Mühendisliği’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Amerika'da North Central College’da MBA yaptı. Kariyerinin büyük kısmında, 25 yıl yaşadığı Amerika'daki otomotiv ve medikal aletler sektörlerinde Operasyonel Mükemmeliyetçilik alanında yöneticilik görevlerini üstlendi. Deniz ve su altı sevgisi, çok erken yaşlarda İskenderun kıyılarında yaptığı şnorkel ile başlayan Güçeli, üniversite eğitimine devam ederken ODTÜ öğrenci kulüplerin Sualtı Topluluğu bünyesinde aktif olarak sualtı araştırma ve eğitim faaliyetlerinde yer aldı. 1988 yılında Dalyan kumsalında Caretta Caretta İzleme Projesinde 3 ay gönüllü olarak çalıştı. 1992 yılında ise Muğla’nın Marmaris ilçesi Turunç bölgesinde 4 yıl boyunca kendi dalış okulunu işletti. Evli ve iki çocuk babası Kayhan Güçeli şu anda İzmir Urla’da yaşıyor.