Azmak Nehri Kıyısını Çocuklarla Birlikte Temizledik

01.03.2022

Akdeniz Koruma Derneği olarak Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'yle imzaladığımız Doğal Mirası Koruma ve Gelecek Nesillere Aktarma protokolü kapsamında ilk ve ortaokula devam eden 60 öğrenci ile Azmak Nehri’nde kıyı temizliği gerçekleştirdik.

Eğitim programlarımız kapsamında gerçekleştirdiğimiz temizlik etkinliği çocukların doğayı, canlıları ve özellikle deniz ekosistemini tanıması, denizle ve doğayla bağ kurabilmesi ve sürdürülebilir bir yaşamla tanışması amacını taşıyor. Etkinlikte Öğrenme Tasarımları ekibi çocuklara yönelik oyun tabanlı ve tasarım odaklı eğitim modeliyle hazırladıkları oyunlarla yer aldı. Kaynaşma oyunlarının ardından başlayan temizlikte çocuklar bölgeye bırakılmış çoğunluğu plastik, pet şişe, izmaritten oluşan atıkları topladı. Toplama işlemi sonunda ağırlığı ölçülen ve 74 kg çıkan atıklardan bazıları çocuklara gösterilerek doğaya verdikleri zarar aktarıldı. Etkinliğin sonunda çocuklardan gruplara ayrılarak çevre alanında bir kampanya hazırlamaları istedi. Kapanışta ise her çocuğa defterlerine ve kitaplarına yapıştırabilecekleri ‘’Doğal Mirası Koruyorum’’ yazan etiketler dağıtıldı.

Düzenlediğimiz etkinliğe Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Emre Çay, Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Sibel Kısa, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Selma Sarıkaya, Derneğimizin çalışanları, Tema Vakfı Marmaris İlçe Sorumluluğu, 8 öğretmen ve 20 veli katıldı.