Beyşehir Gölü ve Balıkçılık Paneli

03.11.2017

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi, Akdeniz Koruma Derneği ve Doğa Derneği, 1 Kasım’da Beyşehir Gölü, nesli tehlike altındaki balık türleri ve balıkçılığın konuşulduğu Beyşehir Gölü ve Balıkçılık Panelini düzenledi.

Kamu kurumları, balıkçılar, sivil toplum kuruluşları ve üniversite temsilcilerinden çok sayıda kişinin katıldığı Panelde Beyşehir Gölü’ndeki balıkçılığın sorunları, nesli tehlike altındaki balık türleri, kadın balıkçılar ve göl balıkçılığının tarihi ve kültürel önemi konularında sunumlar yer aldı.

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, balıkçılığı ile orta Anadolu’nun en önemli gölleri arasında sayılıyor. Beyşehir Gölü, bölgedeki çok sayıda aileye balıkçılığın yanı sıra tarım ve turizm ile ekonomik fayda sağlıyor. Gölü tehdit eden her bir sorun aynı zamanda yaşamı göle bağlı olan balıkçılar başta olmak üzere çok sayıda kişiyi etkiliyor. Bunun için gölün sorunları, bu sorunların çözümü için yapılması gerekenlerin tüm tarafların katılımı ile görüşüldüğü bu panel düzenlendi.

Ayrıca Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün göl tabanında biriken ağların temizlenmesi için yürüttüğü Beyşehir Gölü’nde Hayalet Ağ Projesini konu alan fotoğraf sergisi panelde yer aldı. Konya Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Dr. İbrahim Halil Sözmen, 2017 yılında yapılan çalışma kapsamında on bin metre ağ ve beş yüz pinterin göl tabanından toplandığını belirtti. Önümüzdeki yıllarda da Beyşehir Gölü’nde Hayalet Ağ Projesi’nin daha geniş bir alanda uygulanması için gayret sarf edeceklerini ve bu projenin başarılı olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Kurt: “Kooperatifimize ortak olan 246 balıkçı bulunuyor. Bu kadar kişi ve aileleri için göl hayati önem taşıyor. Gölden tek bir türün eksilmesi, aşırı ve elektroşokla avlama, balık üreme alanlarının tahribatı gibi konular burada temsil ettiğim 246 balıkçıyı ve ailelerini etkiliyor. Bunun için yapılması gerekenlerin ölçeği çok geniş ve hepimize sorumluluk düşüyor. Sadece kamu kurumlarına, balıkçılarımıza değil balığı tüketenlere de sorumluluk düşüyor. Yasal av boyutlarının altındaki ve elektroşokla avlanan balığı tercih etmemek tezgahtaki sorumluluğumuz olmalı. Beyşehir Gölü’nün yaşaması, yıllardır hem gölün Isparta hem de Konya tarafından çok sayıda aileye ekonomik fayda sağlayıp çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan bu göl için; sorumlu balıkçılık uygulamalarının yer aldığı eylem planlarını hayata geçirilmesi elzem.”

Akdeniz Koruma Derneği Proje Koordinatörü Dr. Huriye Göncüoğlu: “Anadolu’ya Ağ Atanlar Kadın Balıkçılar Projesi ile Beyşehir Gölü’nün kadın balıkçıları ile buluşuyoruz. Gölde balıkçılık yapan yetmiş kadın bulunuyor. Eşleri ile aile balıkçılığını ayakta tutuyorlar. Beyşehir Gölü, sadece sudan ibaret değil. Balık, kadın erkek tüm balıkçılar, sazlık ve kıyı alanlar, adalar bunların tümü Beyşehir Gölünü oluşturuyor. Birinin bile eksikliği kabul etmediğimiz için bugün bu paneli düzenledik. Gölde balık türlerinin azalmasına bağlı olarak kadın balıkçı sayısının azalması da balık ve balıkçının birbirine ne kadar bağlı olduğunun en somut örneği.” Doğa Derneği Proje Koordinatörü Burçin Feran: “Beyşehir Gölü Havzası’ndaki Nesli Tehlike Altındaki Balık Türlerini Koruma Projesi, göl ve havzasında yok olmakla yüz yüze olan balık türlerinin hayatları için yaptığımız bir çalışma. Bölgede nesli tükenen göğce balığı, nesli tehlike altındaki yılan balığı, siraz, kızılkanat, yağ balığı ve kaya balığı bunlardan bazıları. Göle ve balıklara yönelik tehditler ise; su ve yaşam alanı kalitesinde bozulma, yaşam alanlarının yok edilmesi, göle ulaşan derelere verilen kanalizasyon atıkları, balıkların yaşadığı dere ve pınarlardan tarımsal sulama amacıyla su çekilmesi ve göle sonradan bırakılan yabancı türlerin verdiği zararlar. Tüm paydaşlarla geliştirmekte olduğumuz koruma planında, türlerin ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik acil koruma önerileri oluşturmaya çalışıyoruz. Gölün yuva olduğu nadir balık çeşitliliğini sürdürmesi ve yöre insanının doğayı koruyan kadim üretim yöntemlerini devam ettirmesi için çalışmalarımız devam edecek” dedi.