Datça'da Ortaokul Öğrencileriyle Kıyı Temizliği

29.03.2023

Datça Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında, Datça Taşlık Plajında ortaokul öğrencileri, öğretmenler, veliler ve gönüllülerin katıldığı bir temizlik etkinliği gerçekleştirdik.

Çevreye yönelik farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediğimiz aktiviteler arasında yer alan kıyı temizliği etkinliğinde; çocukların doğayı, canlıları ve özellikle deniz ekosistemini tanımaları, denizle ve doğayla bağ kurabilmeleri ve okulda doğaya yönelik öğrendikleri bilgileri doğanın içinde deneyimlemeleri amaçlıyoruz.

Temizlik etkinliğine katılan öğrenciler plajdan arasında çok sayıda izmarit, açma halkası, pet şişe ve plastik bulunan 65 kg atık topladılar. Etkinlikte, ayrıca öğrenciler için çevre bilinci oluşturulmasına yönelik oyun tabanlı eğitimler düzenledik. Etkinlik sonunda çevrenin korunmasına yönelik kampanyalar hazırlayan öğrencilerin, yetişkinlere bir mesajı vardı: Temiz Bir Dünya!

Etkinliğe katılan öğrenciler, hatıra olarak verilen sembolik sertifika ile Akdeniz Elçisi unvanı almaya hak kazandı. Onlar da artık yaşadıkları bölgede çevrelerini temiz tutacak, çöplerini yere, kumsala ve denize atanları uyarıp, denizleri korumamız gerektiğini herkese hatırlatacak.