Marmaris Semenderi ve Akdeniz Foku Marmaris Milli Parkı’nda Buluştu

01.06.2019

Akdeniz Koruma Derneği’nin, Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi ile düzenlediği etkinlik, 350 kişiyi nesli tehdit altındaki Marmaris semenderi ve Akdeniz foku için biraraya getirdi.

Marmaris, 2017 yılından bu yana Marmaris semenderi ve Akdeniz foku için çocuklara yönelik çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Marmaris Milli Parkı Günnücek Sığla Ormanında düzenlenen etkinlikler, Marmaris ve çevresinden 350 kadar çocuk, öğretmen ve ailelerin katılımı ile gerçekleşti.

Akdeniz foku ve Marmaris semenderinin yaşam alanları, beslenme şekilleri gibi yaşamlarına dair konuları, çocukların eğlenerek öğrenebileceği interaktif etkinlikler düzenlendi. Bunların yanı sıra sanat atölyelerinin düzenlendiği stant çalışmaları ve pandomim gösterisi gerçekleşti.

Marmaris Milli Parklar Müdürü Fikret Çatalkaya: “Marmaris Milli Parkı orman, deniz ve kıyı ekosistemlerinin çeşitliliği ile pek çok karasal ve denizel türe ev sahipliği yapıyor. Bu türler arasında, Marmaris semenderi ve Akdeniz fokunun da aralarında olduğu nesli tehdit altında ya da endemik türler yer alıyor. Bu türlerin Marmaris’deki varlığını sürdürmesi, sadece ülkemiz için değil, dünya için önem taşıyor” dedi.

Marmaris Belediye Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada şunlar aktarıldı; Adını ilçemizden alan Marmaris semenderi ve kıyılarımızın simgesi niteliğindeki Akdeniz foku için Marmarisliler olarak bir arada olmayı önemsiyoruz. Marmarisli çocukların, doğada zaman geçirerek bilgi ve gelişiminin desteklenmesi, tüm canlı ve cansız çevreye karşı sorumlu bireyler olarak yetişmeleri öncelikli çalışma konularımızdan.”

Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya; “Akdeniz foku ve Marmaris semenderi, Marmaris doğasının nadideliğinin simgesi niteliğinde. Dünya ölçeğinde nesli tehdit altında olan bu iki tür için düzenli izleme çalışmaları yaparak üreme davranışları, popülasyon büyüklüğü ve yoğunluğu hakkında bilgi topluyoruz. Bu iki türe yönelik insan kaynaklı tehditlerin ortadan kalmasının ilk adımını, doğa bilgisinin artması olarak değerlendiriyoruz. Bunun için bildiklerimizi paylaşmak üzere bugün olduğu gibi çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz bu farkındalık çalışmalarının, son üç yıldır durmadan ve artan katılımla devam etmesi, Marmaris’in doğası adına bizi onurlandırıyor” dedi.

Marmaris Semenderi (Lyciasalamandra flavimembris: Likya semenderlerinden olan bu tür, Türkiye’de sadece Muğla’nın Marmaris ve Ula ilçeleri çevresinde ki dar bir alanda yaşıyor. İklim değişikliğinin neden olduğu düzensiz yağışlar ve sıcaklık değişimleri, habitat kaybı, yaşam alanlarını bölen otoyollar ve doğadan toplama, bu türün nesli için tehditlerin başında yer alıyor. Bunlarla beraber yaşam alanında piknik ve kamp sonrası bırakılan çöpler, moloz dökümü, evsel atıklar, tarımda kullanılan gübre ve kimyasallar, türün besinini oluşturan canlıların azalmasına neden olarak Marmaris semenderini de tehdit ediyor.

Akdeniz Foku (Monachus monachus): Akdeniz foku habitat tahribatı, yaşam alanlarına müdehale, balıkçılıkta kullanılan av araçlarına kazara dolaşma, kirlilik ve yasadışı avlanma uygulamalarının bir sonucu olarak denizel biyoçeşitliliğin azalmasını içeren tehditlere maruz kalıyor. Nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan türün küresel nüfusu 700 kadar iken Türkiye kıyılarında 100 kadar Akdeniz foku yaşıyor.