Mavi Beceriler İçin Eğitmen Eğitimi

15.05.2024

Akdeniz Koruma Derneği(AKD), Ortaca’daki okul öğretmenlerine yönelik Mavi Beceriler İçin Eğitmen Eğitimi gerçekleştirdi. Akdeniz Koruma Derneği(AKD) ve Muğla İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında Mavi Yeşil Okullar projesi kapsamında imzalanan “Doğal ve Kültürel Mirası Koruma ve Gelecek Nesillere Aktarılması’’na ilişkin protokol ve AKD’nin TUI Care Foundation, Sea The Change Türkiye programı çerçevesindeki Akdeniz Keşiş Foku İzleme ve Farkındalık Projesi doğrultusunda Muğla Ortaca’daki 27 okuldan katılan farklı branşlardan öğretmenlere eğitim gerçekleşti.

Ortaca İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen eğitim, Ortaca İmam Hatip Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlendi. Akdeniz Koruma Derneği Eğitim Koordinatörü Funda Bayraktar tarafından hazırlanan eğitimde, farklı branşlardan öğretmenlere doğa koruma çalışmalarının anlatmak için hangi yöntemlerin kullanabileceği aktarıldı. AKD’nin TUI Care Foundation, Sea The Change Türkiye programı çerçevesindeki Akdeniz Keşiş Foku İzleme ve Farkındalık Projesi kapsamında gerçekleşen eğitimde, nesli tehlike altındaki Akdeniz keşiş fokunun ve deniz çayırlarının önemi, korunması için neler yapılması gerektiği ve bunların öğrencilere nasıl artırılabileceği üzerine örnekler yer aldı. Eğitimin sonunda Dernek tarafından hazırlanan içerik ve kaynakların yanı sıra katılım sertifikası verildi.

Akdeniz Koruma Derneği, TUI Care Foundation işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘TUI Sea The Change Türkiye’ projesi kapsamında, 2023 yılında Türkiye’nin güneybatı kıyılarında Akdeniz keşiş fokunun ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik bilimsel ve farkındalık artırıcı çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. 2025 yılına dek sürecek çalışmalarda Akdeniz Koruma Derneği, Akdeniz foku ve yaşam alanlarına yönelik izleme ve koruma çalışmaları yürütecek. Bu kapsamda turizmin yoğun olduğu Türkiye’nin güneybatı kıyılarındaki yerel halk, yerli, yabancı turistler ve işletmelere yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar gerçekleştiriyor. Bölgedeki tur tekneleri ve otellerle birlikte çalışarak çocuk ve yetişkinlerin, Akdeniz foku başta olmak üzere Akdeniz Havzasında yaşayan deniz çayırları gibi türlere ve yaşam alanlarına dair bilgi sahibi olunması ve korunması için neler yapılması gerektiğini aktarıyor. Bu kapsamda çocuklar için özel geliştirilen animasyon ve kart oyunu gibi öğretici materyallerle toplamda 600 çocuğa ulaşılması ve çocukların türe yönelik bilgileri eğlenerek öğrenmeleri hedefleniyor. Geçtiğimiz yılın sonu ve bu yılın başında Ortaca’da gerçekleşen seminer ve eğitimlerle 401 çocuğa ulaşan Dernek, yaz aylarında otellerde de çocuklara yönelik eğitime devam edecek.