Söyleşi: ''Zaman ve Mekan İçinde Akdeniz'de Biyoçeşitlilik''

06.05.2024

Institut français Türkiye, ekoloji ve çevre korunması alanlarında çalışan (üniversiteler, STKlar, araştırma merkezleri, belediyeler ve ulusal park ve koruma alanları) bilim insanları ve STK temsilcilerinin katılacağı “Akdeniz, Baskı Altında Bir Deniz” temalı bir seri söyleşi, atölye ve sergi etkinlikleri sunuyor.

Bu kapsamda, 10 Mayıs Cuma günü Deniz biyolojisi alanında çalışmalarıyla tanınan Gilles Boeuf ve “Yeşil Nobel” olarak kabul edilen Goldman Çevre Ödülü’ne layık görülen Zafer Kızılkaya’nın katılımları ile “Zaman ve Mekan İçinde Akdeniz’de Biyoçeşitlilik” başlıklı bir söyleşi düzenleniyor.

Gilles Boeuf, Collège de France’da “sürdürülebilir kalkınma, çevre, enerji ve toplum” kürsüsü sahibidir. Ayrıca Paris’teki Musée National d’Histoire Naturelle’in müdürlüğünü ve COP21 konusunda Çevre Bakanı danışmanlığı yapmıştır.

Türkiye'deki Özel Çevre Koruma Bölgeleri'nde yer alan Deniz Koruma Alanlarının etkili yönetimine ve biyoçeşitliliğin korunmasına destek olan Akdeniz Koruma Derneği'nin Başkanı olan Zafer Kızılkaya, 2023 yılında “Yeşil Nobel” olarak kabul edilen Goldman Çevre Ödülü’ne layık görüldü. AKD, 2014 yılında doğayı korumaya adanmış yerel eylem ve girişimleri ödüllendiren UNDP Ekvator Ödülü’nü kazandı ve 2018 yılında FAO tarafından “Akdeniz’de küçük ölçekli balıkçılık konusunda en iyi ortak yönetim uygulaması” seçildi.

Gilles Bœuf & Zafer Kızılkaya 

10 Mayıs 2024, 

18.30 İzmir Ticaret Odası Konferans salonu


Institut français Türkiye tarafından CNRS ve AKD işbirliği ile düzenlenecek söyleşiye katılım ücretsiz, kayıt zorunludur. Söyleşi Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecektir. https://www.ifturquie.org/etkinlik/soylesi-gilles-boeuf-zafer-kizilkaya/

Akdeniz, Baskı Altında Bir Deniz hakkında

Institut français Türkiye, 2025 yılında Fransa’nın Nice şehrinde yapılacak Birleşmiş Milletler Okyanus Zirvesi ve 2026’daki “Akdeniz Sezonu” öncesinde deniz biyoçeşitliliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla “Akdeniz, Baskı Altında Bir Deniz” başlığı altında bir seri konferans, atölye ve sergi etkinliği düzenleyecek. Etkinlik dizisi mültidisipliner bir bakış açısıyla kıyı bölgesi yönetişimi, iklim sorunları ve biyolojik çeşitlilik kaybı ile ekolojik çöküşün sosyal sonuçlarını ele almayı amaçlıyor. “Akdeniz, Baskı Altında Bir Deniz” etkinlik dizisine Fransa’dan ve Türkiye’den Franck Courchamp, François Gemenne, Gilles Boeuf, Antoine Aiello, Frédérique Chlous, Madeleine Cancemi ve Edouard Bard, Koray Yılmaz, Mustafa Yücel, Selcan Serdaroğlu, Levent Kurnaz gibi ekoloji ve çevre alanlarında önde gelen bilim insanları, yerel yönetimler ve STK temsilcileri konuk olacak.