Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı Kaş’ta Tanıtıldı

02.05.2019

Akdeniz Koruma Derneği, Türkiye’de Muğla ve Antalya arasındaki beş yüz kilometreden fazla kıyı şeridinde iyileştirme ve iklim değişikliğine karşı koruma önlemlerinin alınacağı Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı için Kaş’ta tanıtım toplantısı düzenledi.

Kaş Kültür Evi’nde 30 Nisan tarihinde düzenlenen toplantı kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarından 20 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantı kapsamında Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı ile Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi ve çevresinde denizel tür ve habitatların araştırılması ve korunması için hayata geçirilecek olan çalışmalar sunuldu. Toplantıya katılan kurum temsilcileri, Programın bölgede en etkin şekilde uygulanabilmesi için görüş ve değerlendirmelerini aktardı.

Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı ile Türkiye’de Muğla ve Antalya illeri arasındaki beş yüz kilometreden fazla kıyı şeridinde iyileştirme ve iklim değişikliğine karşı koruma önlemleri alınacak. Akdeniz keşiş foku, orfoz, deniz çayırları, kum köpekbalığı gibi nesli tehlike altındaki türlerin yaşam alanlarına yönelik koruma çalışmaları hayata geçirilecek. Tüm bu çalışmalarla denizel türlerin azalması, habitat tahribatı ve iklim değişikliğinin etkilerinden olumsuz etkilenen kıyı balıkçılığı da desteklenecek.

Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya şunları söyledi: “Kirlilik, yasa dışı avlanma, habitat kaybı, iklim değişikliği nedeniyle istilacı türlerin sularımızda görülmeye başlaması, bugün sadece denizel tür ve habitatları tehdit etmiyor. Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi ve çevresinde geçimi denizlerin sağlıklı olmasına bağlı olan kıyı balıkçıları, turizm işletmecileri, yöre insanı başta olmak üzere hepimizi tehdit ediyor. Bu sorunlara yerel ve ulusal çözümler üretme hedefi ile yola çıkan Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı, aynı zamanda WWF Türkiye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi Denizel Yönetim Planı’na da hizmet ediyor” dedi.

2024 yılına kadar devam edecek olan program, Fauna&Flora International’ın ortaklığında Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Ege Üniversitesi ile koordineli olarak yürütülecek. Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı, Arcadia Fonu ve Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Cambridge Koruma Girişimi’nin desteği ile oluşturuldu.