Tehdit Altındaki Coğrafyalar Sanat Ödülü’nün Türkiye finalisti müzisyen Volkan Hürsever oldu

02.09.2021

Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Cambridge Koruma Girişimi’nin desteği ile kurulan “Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı” kapsamında yer alan sanat ödülünün Türkiye finalisti, kontrabas sanatçısı Volkan Hürsever oldu.

Farklı ülkelerden 220 sanatçının başvurduğu sanat ödülü için toplamda sekiz kişi finale kalırken; Hürsever, Türkiye’deki koruma alanları için beste çalışmaları yapacak. Proje kapsamında, sanat yoluyla koruma alanlarına dikkat çekilmesi ve bu alanlarda insan doğa ilişkisinin iyileştirici gücünün sanatla vurgulanması hedefleniyor.

Uzun yıllardır doğa koruma çalışmalarına gönüllü olarak destek vermeye çalıştığını belirten müzisyen Volkan Hürsever şunları söyledi: “Akdeniz Koruma Derneği’nin Türkiye’de uygulamalarını yürüttüğü bu projenin bir parçası olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Eserlerimin, tehdit altında olarak tanımlanan tüm türler, deniz ve doğa için bir ses olmasını umut ediyorum. İlerleyen dönemlerde bu eserleri çeşitli ortamlarda dinlemek mümkün olacak. Doğayı ve canlıları yaşatmak için bir şeyler yapmak zorundayız. Müziğin, doğanın iyileştirici gücü olmasını diliyorum.”

Farklı sivil toplum kuruluşlarının Avrupa’daki sekiz alanda, eşzamanlı yürüteceği “Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı” kapsamında, yedi yüz kilometreden fazla kıyı şeridinde iyileştirme yapılması ve iklim değişikliğine karşı koruma önlemlerinin alınması hedefleniyor. Türkiye’deki uygulamalarını Akdeniz Koruma Derneği’nin gerçekleştireceği projenin uygulama alanları arasında, Gökova Körfezi’nden Antalya Yedi Adalara kadar uzanan kıyı şeridi bulunuyor.

Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı

Tarım ve ormancılık konusunda yapılan hatalı uygulamalar ve aşırı şehirleşme sonucunda; birçok doğal yaşam alanı parçalanmakta, denizel, karasal türler, hassas habitatlar yok olmaktadır. Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı, bu sorunlara çözüm üretmek ve örnek uygulamalar oluşturmak amacıyla, Avrupa’da sekiz alanda hayata geçirildi. Program, Avrupa’nın önemli coğrafyalarında biyolojik çeşitliliğin korunarak zenginleştirilmesi ve canlı yaşamına fayda sağlayan ekosistemlerin yaratılması vizyonuyla yola çıkmaktadır. Lisbet Rausing ve Peter Baldwin’ın sahip olduğu Arcadia Fonu ve Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Cambridge Koruma Girişimi’nin desteği ile kurulan Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı’nın 2024 yılında tamamlanması planlanıyor. Türkiye’de bu proje Akdeniz Koruma Derneği tarafından; Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülüyor.

Volkan Hürsever

Kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever; Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Kontrabas Bölümü’nde lisans, Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı Tambur Bölümü’nde ise yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yurtiçinde ve yurtdışında pek çok önemli festivalde çaldı, konserler verdi. Birçok albüm çalışmasında yer aldı. 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali´nde Roy Haynes´in "Birds of a Feather" projesinde Roy Haynes, Kenny Garrett, Nicholas Payton ve Dave Kikovski ile aynı sahneyi paylaştıktan sonra grubun Avrupa turnesine katıldı. Sayısız caz, Türk müziği ve etnik müzik albümlerinde çalan Hürsever, “Hediye” isimli ilk albümünün kayıtlarını Mart 2009´da tamamladı. Albüm aynı yılın Ekim ayında AK Müzik tarafından yayımlandı.